Duuuum-dum-dum-dum, dum-dum, dum-dum…. HUMMUSTIME!
Jo, det er sandt. Endnu en opskrift på hummus, og jeg er helt nede med det.
Veganere og hummus er lidt som instagrammere og tilbud på detox tea: vi prøver at begrænse vores indtag, men vi falder alligevel altid i til sidst, når det bliver fristende nok.
Jeg er fan af hummus til alle tider, i alle sammenhænge: på brød, som dip til grøntsagsstave, tilbehør til de fleste former for aftensmad, som spread i sandwich og, nå ja, til at spise direkte fra en ske, hvilket muligvis skete, da jeg stod i mit køkken og lavede denne her opskrift.
Hummus er bare aldrig en dårlig idé, og jeg er ret meget fan af karry lige for tiden, så jeg kombinerede to gode ting og regnede med, at det sammen blev genialt – and it did!
Jeg serverede min karryhummus på ristet rugbrød sammen med avokado og syltede rødløg, og så kan det ellers nok være, at mit liv lige peakede lidt dér en torsdag middag kl. 12:38. Mere skal der som sådan ikke til at gøre en pige lykkelig.
Med ønsket om en god søndag fyldt med moderate til ingen tømmermænd, gode beskeder på Tinder og gode genudsendelser!
Psst…
Hvis du er på udkig efter andre opskrifter på hummus, så prøv:
-
Peberfrugthummus (vegansk)
-
Pumpkin spice hummus (yes, that just happened!) (vegansk)
-
Klassisk hummus med olivenolie (vegansk)

Karryhummus
Ingredienser
- 1 dåse kikærter
- 1 fed hvidløg
- 1 tsk karry
- 1 tsk røget paprika
- ½ tsk fint salt
- ½ dl smagsneutral olie
Sådan gør du
- Kom kikærterne i en sigte og skyl dem godt igennem, indtil de ikke skummer mere.
- Tilsæt alle ingredienserne til en food processor eller blender og kør, indtil alt er blendet godt sammen. Smag til med mere karry og tilsæt evt. lidt vand, hvis du kan lide en mere flydende konsistens.
- Kan opbevares i en lufttæt beholder i køleskabet i 5-7 dage. Velbekomme!