Du kender godt de der dage ….
De der, hvor du ikke gider.
Hvor maden skal være nem, grøntsagerne ikke eksisterende, bukserne løse og vinglasset stort.
Sådan tror jeg, vi alle har en del dage af om året – og 2020/2021 må være blandt de absolutte topscorere, når det kommer til følelsen af bare ikke at orke mere.
De dage kræver sit helt eget sæt madopskrifter. De der, der nærmest laver sig selv, og beskytter dig i sin store mængde af cremede kulhydrater (for ja, det har oftest noget med kulhydrater at gøre, når vi går ned af dén kulinariske sti). Am I right?!
Og det bringer mig til:
Cremet hvidløgspasta med ovnbagte tomater 🍅🔥
Én af mine absolutte yndlingsretter på de dage, hvor det hele skal gå stærkt, og det hele gerne må svømme i sauce. Jeg KAN ikke styre mig, når jeg spiser den. Og den er så nem at lave, at det faktisk næsten er uforskammet ikke at gøre det. Ja, undskyld min hårde facon. Men det synes jeg faktisk næsten ikke, I kan være bekendt.
Den er så simpel og består af:
- Pasta
- Sauce lavet af plantedrik, lidt mel, løg og 8 (ja, jeg sagde 8, og jeg mente det) fed hvidløg
- Ovnbagte cherrytomater vendt i lidt olie
- KÆRLIGHED!
Det bliver ikke rigtigt nemmere. Men det bliver faktisk heller ikke rigtigt lækrere. Til alle mine comfort food-elskende, pasta-afhængige, hvidløgs-hungrende, sultne læsere: Jeg ser jer. Hold ud og hæng i. Sæt vand over til pasta. Det hele skal nok gå!
Med ønsket om en fantastisk dag fyldt med tilbud hos vinhandleren, nybagte boller med marmelade og forår i luften!

Den bedste veganske pastaret med hvidløgssauce og ovnbagte tomater
Ingredienser
- 400 gram cherrytomater, vend i lidt olivenolie og salt
- 300 gram pasta eller spaghetti
- Olivenolie
- 2 medium løg, hakket fint
- 8 fed hvidløg, hakket fint
- Salt og peber
- 4 spsk hvedemel
- 1/2 liter usødet plantedrik + evt. mere til justering
- 3 spsk gærflager (kan udelades, men giver ostet smag)
- 1 god sjat Havre Cuisine eller anden vegansk fløde (kan udelades eller erstattes med plantedrik)
- Masser af Grated eller anden vegansk ost til topping
Sådan gør du
- Forvarm ovnen til 200 grader varmluft. Kom cherrytomaterne i et fad eller på en bageplade, og vend dem godt i lidt olie og salt. Bag i ovnen 20 minutter, mens du forbereder resten.
- Kog pastaen efter anvisning på pakken.
- Varm en god mængde olivenolie på en stor pande ved middel varme, og steg løg og hvidløg heri.
- Tilsæt mel til panden, og rør rundt, indtil det er godt fordelt på alle løgene.
- Tilsæt soyadrik lidt ad gangen, og rør rundt, indtil saucen tykner. Når den har en god konsistens, kan den få et skvæt havre cuisine for at blive ekstra lækker.
- Smag til med gærflager, salt og friskkværnet sort peber.
- Dræn pastaen, og vend den varme pasta direkte i saucen, indtil den er dækket af lækker cremethed.
- Server med masser af Grated og de bagte tomater på toppen - og vær glad, glad, glad!
Psst …
Hvis du er på udkig efter andre absurd lækre pastaopskrifter, så prøv:
1 Kommentar