Kan du mærke, hvordan vi allesammen lige har brug for at sætte os ned med en kop kaffe, et stort stykke kage og et kæmpe læs julestemning? For det kan jeeeg!
Altså. Hvad er det lige, der sker med tiden? Lige for tiden?
Normalt er jeg VERDENS største julegris. Jeg lever for december, og jeg kan normalt slet ikke være i mig selv af bare juleeufori og sukkerchok. Men i år har jeg haft så meget om ørerne, at jeg slet ikke har opdaget, at vi i dag skriver d. 6. december. Dagene og ugerne flyver forbi mig i en grødet masse, og jeg når nærmest ikke at blinke, før det er weekend igen. Måske det bare er sådan at være voksen?
Nå, men i hvert fald lavede jeg den her æblekage, da der stadig var æbler på træet ude i haven, og det var mere efterår, end det var vinter. Jeg delte opskriften på instagram, men har aldrig fået taget mig sammen til at dele den her. Og det vil jeg gerne sige undskyld for.
For I fortjener fandme den her opskrift.
Æblekage med lune krydderier, æblebåde på topping og knasende sprød kaneltopping, som karamelliserer i ovnen … Arhmen altså, jeg ved jo, at I heller ikke kan styre jer, når der er kanelhygge i farvandet!
Det er så hyggelig en kage, og så nem at lave, at vi altså allesammen kan være med her. Og jo, jeg mener det: Allesammen. Den KAN ikke rigtigt gå galt, det lover jeg jer!
Jeg synes, at den er fantastisk med æbler, men den kan helt sikkert også fungere med pærer, blommer eller andet frugt, tænker jeg? Det er bare med at prøve sig frem!
Med ønsket om en skøn dag fyldt med masser af julestemning, podcasts og billeder, der hænger lige!

Vegansk æblekage med kanelcrunch
Ingredienser
Æblekage
- 2.5 dl plantedrik
- 2 spsk. æblecidereddike
- 5 dl hvedemel
- 1.5 dl sukker
- 2 tsk. bagepulver
- 1/2 tsk. fint salt
- 1 tsk. vaniljesukker
- 1 tsk. kanel
- 1/2 tsk. stødt kardemomme
- 1 dl solsikkeolie
- 2 mellemstore æbler, skrællet og skåret i både
Kaneltopping
- 1 dl sukker
- 1 tsk. kanel
- 1 spsk. vegansk smør
Sådan gør du
- Forvarm ovnen til 180 grader varmluft.
- Bland plantedrikken med eddike, og stil til side i et par minutter.
- Rør de tørre ingredienser sammen i en skål, og mix herefter med mælke/eddikeblandingen og olie.
- Hæld dejen i en smurt springform, og top med skiveskårne, skrællede æbler i et fint mønster. Pres dem let ned i dejen.
- Bland toppingen sammen i en skål, og smuldr det ud over kagen.
- Bag i ovnen ca. 50 minutter, indtil en gaffel kommer rent ud.
- Server med ‘flødeskum’, Alpros vaniljeyoghurt eller iiiiiis!
Psst …
Hvis du er på udkig efter andre opskrifter på kage, så prøv:
Altså hvor ser den god ud – helt perfekt karamelisering.
Den er simpelthen også bare så god, kan jeg godt sige, bare mellem os to!