Go Back

Hjemmelavet vegansk nutella

Forb. tid15 minutter
Tilb. tid10 minutter
Antal: 4 personer

Ingredienser

  • 75-100 gram hasselnødder
  • 1 dl Alpro Whipping eller anden dessertfløde
  • 1 spsk smørbar
  • 100 gram vegansk chokolade efter eget valg
  • 1 nip salt

Sådan gør du

  • For at få de bitre skaller af hasselnødderne, skal de bages først.
    Forvarm ovnen til 180 grader. Hæld hasselnødderne op på en bageplade, og bag i ovnen i 10 minutter, til de har fået farve og skallerne har løsnet sig.
  • Kom de bagte hasselnødder i et rent viskestykke, og gnid hasselnødderne, så skallerne falder af. Kom de afskallede hasselnødder i en blender eller food processor, og kør dem til du har nøddesmør, hvis din blender kan dét, eller kør dem så fint du overhovedet kan, så det er helt fint mel.
  • Bræk 100 gram chokolade i en skål.
  • Varm 1 dl Alpro Whipping med 1 spsk. smørbar op i en gryde, til det når kogepunktet. Overhæld chokoladen med den varme væske, og rør rundt, indtil chokoladen er fuldstændig smeltet.
  • Tilsæt hasselnøddesmøren og 1 nip salt til chokoladeblandingen, og rør det sammen, indtil det hele er kombineret.
  • Hæld på et glas, og stil på køl i et par timer, til det har sat sig.
  • Værsgo: Hurtig, nem og lækker nutella!